Zpět na novinky
09.
Listopad
2012

Poľný deň v Seliciach

10. Októbra sa konal 5. ročník celoslovenských dní poľa so zameraním na zber kukurice. Hlavným organizátorom tohto podujatia je združenie Agrion (Združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR), ProfiPress a Agro-divízia Selice. PD Selice poskytla priestory na odborné semináre, ktoré sa konali ...

 

 

10. Októbra sa konal 5. ročník celoslovenských dní poľa so zameraním na zber kukurice. Hlavným organizátorom tohto podujatia je združenie Agrion (Združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR), ProfiPress a Agro-divízia Selice. PD Selice poskytla priestory na odborné semináre, ktoré sa konali od raňajších hodín a takisto plochu na predvádzanie strojov. Predvádzanie sa uskutočnilo následne po odborných seminároch. Pekné počasie a dobrá organizácia prilákala hojný počet návštevníkov. Stroje STROM BEDNAR boli predstavená firmou Agroservis Komárno.

Praktické ukážky začali mlátičkami

Prvotné spracovanie kukuričných klasov začalo mlátičkami s kukuričnými adaptérmi. Práca s rastlinnými zvyškami je v agronomických postupoch stále dôležitejšia. I keď adaptér kvalitne nadrví mulč, aspoň nad druhým kolienkom stonky, je dobré strnisko pred ďalšou operáciou zmulčovať cca 5cm nad povrchom. Zmulčovaný materiál sa lepšie a jednoduchšie zapraví ďalšou operáciou a vlastné tlenie mulča je dynamickejšie. Dusík je plne využitý pre následné plodiny. V Seliciach bol predstavený STROM BEDNAR Mulcher MZ 4500. Jednalo sa o jediný takýto typ stroje na poľnom dni. Tento stroj síce nedosahuje takej kvality mulčovania  ako klasické kladivkové mulčovače, je populárny pre ďaleko väčší výkon, ktorý je spojený s pracovným záberom stroja a pojazdovou rýchlosťou 12-14km/hod. Naviac je pre práci so STROM BEDNAR Mulcherem možné použiť traktoru nižšej výkonnostnej triedy. Náklady na náhradní diely sú taktiež o dosť nižšie. Vďaka týmto dôvodom sa STROM BEDNAR Mulcher stal jedným z najpopulárnejších strojov na Slovensku
   
 Žatva kukurice JD 660 s žacou lištou Geringhoff.  Kvalitne spracovaný mulč je zárukou dobrého pôdneho humusu.

 

Atlas s A-disky uspel

V Seliciach bol prvýkrát na Slovensku verejne predstavený diskový podmietač Atlas AO osadený profilovanými A-disk. Profilovaný tvar diskov je schopný diskovať pôdu kvalitnejším spôsobom ako klasicky zubatý disk. Jeho schopnosť spočíva vo väčšej zvlnenej ploche a agresívnemu uhlu vstupu do pôdy. Profily disku sú schopné väčšieho vynášania pôdy zo zeme a tým aj lepšieho zapravenia rastlinných zvyškov do pôdy. Viac ostrých hrán disku má agresívnu rezaciu schopnosť. Výsledkom je kvalitne zdiskovaná pôda so zapraveným narezaným rastlinným materiálom.
   
 Profilované disky budúcnosť u diskových podmietačov krátkej koncepcie!!?  Na obrázku je viditeľný rozdiel po prejazde A-diskom od STROM BEDNAR a klasickým zubatým diskom.

 

Inovácie dlátových pluhov Terraland

Po diskovaní prišlo na radu bezorebné spracovanie pôdy. STROM BEDNAR Farm Machinery v Seliciach predstavil dva typy dlátových pluhov s označením TO 6000 a TN 3000 Profi. Obidva typy sú novinkou roku 2012.

TO 6000 je široko záberový typ dlátového pluhu s hydraulickým istením radlíc a pojazdovou nápravou v strede rámu čo umožňuje prácu  aj vo vlhkých podmienkach bez práce zadného utužovacieho valca.
TN 3000 Profi je „klasický typ“ Terrlandu doplnený o zadné Cutter disky. Tie umožňujú pracovať s väčším množstvom rastlinných zvyškov – možnosť náhrady podmietky a v mnohých prípadoch vytvorenie sejbového lôžka už po jednom prejazde.

Pri bezorebnom spracovaní pôdy s Terralandom je nutná potreba výkonu agregátu, pretože pri pomalej pojazdovej rýchlosti nie je pôda dostatočne miesená. Odporúčané rýchlosti sa pohybujú od 9 do 11 km/h. Vtedy nastáva najkvalitnejšie kyprenie a miesenie pôdy v úrovniach, tak aby bolo dosiahnutého dokonalého výsledku. Stroje Terraland sa stali  počas 2 rokov na Slovensku veľmi populárne pravé vďaka všestrannému využitiu stroja. 

 

   
 Terrland TO 6000 so 6 m záberom to sú vzaručené vysoké denné výkony v bezorebnom spracovaní pôdy.  Terrland TN 3000 Profi so svojím príslušenstvom Cutter disk, ktorá je schopná dobrého  zapravenia rastlinných zvyškov a to s použitím bezorebnej technológie do 65 cm.

 

 

Ing. Juraj Školka
obchodný zástupca pre Slovensko
tel.: +420-725-878-625
email: skolka@stromc.cz